۵ اشتباهی که عکاسان مبتدی در فتوشاپ و لایت‌روم انجام می‌دهند

 اکثر عکاسان مبتدی اشتباهات مشترکی در ویرایش عکس‌ به کمک فتوشاپ و لایت‌روم انجام می‌دهند که می‌تواند آن‌ را غیر طبیعی و خالی از جذابیت کند.

ویرایش عکس بخشی از هنر عکاسی است که می‌تواند باعث تمایز عکاس مبتدی با عکاس حرفه‌ای شود. بسیاری از عکاسان وقتی به اولین عکس‌های ویرایش‌شده‌ی خود نگاهی می‌اندازند، احساس شرم می‌کنند. پردازش عکس بخش مهمی از عکاسی دیجیتال است؛ به‌طوری که می‌تواند عکس را بهتر یا بدتر از حالت طبیعی و خام آن کند.
طی بررسی صدها عکسی که توسط عکاسان تازه‌کار و مبتدی پردازش شده است، ۵ اشتباه مشترک به چشم می‌خورد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت:

۱- اشباع‌سازی بیش از حد عکس

یکی از مرسوم‌ترین اشتباهات عکاسان مبتدی این است که در پردازش تصویر، آن را بیش از حد اشباع می‌کنند. همه‌ی ما عاشق عکس‌های رنگارنگ هستیم؛ اما بعضی مواقع، تصاویر بیش از حد رنگارنگ و از حالت دلچسب خود خارج می‌شوند. بنابراین باید از درصد اشباع‌سازی (Saturation) عکس‌ کم کنیم تا رنگ‌های آن از حالت طبیعی خارج نشوند.
روش‌های بهتری برای استفاده از ابزار اشباع‌سازی در ویرایش عکس‌ها وجود دارد. در واقع اشباع‌سازی در یک عکس باید به‌صورت انتخابی لحاظ شود و فقط بخشی از قسمت‌های یک تصویر را تحت تأثیر قرار دهد. در این حالت عکس ویرایش‌شده‌ی شما تغییر فوق‌العاده‌ای خواهد کرد.
ابزارهایی مانند اسلایدرهای HSL در لایت‌روم و ماسک‌های Luminosity در فتوشاپ، گزینه‌های مناسبی برای انتخاب رنگ‌ها هستند. در حالت انتخابی، شما می‌توانید اشباع‌سازی بالایی در تصویر خود لحاظ کنید؛ بدون آن‌که عکس شما غیر طبیعی و فاقد جذابیت به نظر برسد.

۲- وضوح بیش از حد لبه‌ها 

وضوح لبه‌ها (Sharpening) مانند اشباع‌سازی باید به‌صورت انتخابی و محدود انجام شود. در واقع افزودن وضوح بیش از حد به لبه‌ها ضرورتی ندارد؛ زیرا برای بخش‌هایی مانند آسمان واقعا نمی‌خواهیم با سطحی صاف و خطی مواجه باشیم. روش‌های متعددی برای وضوح انتخابی لبه وجود دارد؛ اما قبل از اعمال آن‌ها باید با وضوح داخلی و خارجی لبه آشنا باشید.
ابزار Lightroom’s Details یک راهکار آسان برای وضوح داخلی لبه است. با نگه داشتن کلید Alt در هنگام استفاده از Masking Slider می‌توانید میزان وضوح لبه را تنظیم کنید. (توجه داشته باشید که وضوح لبه در خصوص سطوح سیاه‌رنگ کاربرد ندارد). وضوح خارجی لبه (Output sharpening) کمی پیشرفته از وضوح داخلی لبه است. در این مورد استفاده از افزونه‌های فتوشاپ مانند Raya Pro پیشنهاد می‌شود.
 

۳- کاهش بیش از حد نویز

وقتی وضوح لبه‌ی یک تصویر را افزایش می دهیم، طبیعی است که بخواهیم نویز آن را هم کاهش دهیم. در اینجا با حالتی متناقض مواجه می‌شویم؛ زیرا افزایش وضوح لبه باعث افزایش نویز خواهد شد. اکثر ویرایش‌کنندگان عکس گزینه‌هایی برای از بین بردن نویز در عکس‌ها دارند؛ اما از بین بردن بیش از حد نویز می‌تواند کنتراست تصویر را کاهش دهد و جلوه‌ی آن‌ را غیر طبیعی کند. برای درک این موضوع کافی است دو عکس زیر را با هم مقایسه کنید:
همان‌طور که مشاهد می‌کنید، کاهش بیش از حد نویز می‌تواند جزئیات ریز را حذف کند و یک تصویر صاف و غیر طبیعی به جای بگذارد. اثرات حذف بیش از حد نویز در قسمت چمن‌ها و پس‌زمینه‌ی تصویر کاملا محسوس است.

۴- وضوح بیش از حد

ابزار Lightroom’s Clarity Slider می تواند یک تصویر جذاب یا کاملا افتضاح ارائه دهد. در استفاده از این ابزار و افزایش بیش از حد وضوح (Clarity) باید محتاط و خسیس باشیم؛ زیرا می‌تواند اثرات منفی روی عکس بگذارد.
از گزینه‌ی Clarity مانند دیگر ابزارها باید به‌صورت انتخابی استفاده کرد تا تصویر حالت غیر طبیعی به خود نگیرد.

۵- استفاده از تنظیمات به‌صورت کلی

این اشتباه اکثر عکاسان تازه‌کار است. در ویرایش عکس باید تا می‌توان از تنظیمات انتخابی استفاده کرد. بیشتر ابزارهای ویرایشی در فتوشاپ و لایت‌روم بر سراسر عکس اثر می‌گذارند.
همان‌طور که در مورد اول اشاره شد، بهتر است از ابزارهای انتخابی استفاده کرد. به‌عنوان مثال در مورد اشباع‌سازی پیشنهاد شد که به‌جای استفاده از Saturation Slider از ابزار انتخابی HSL Slider استفاده شود. از دیگر ابزارهای پیشنهادی برای ویرایش انتخابی در لایت‌روم می‌توان به Lightroom’s Adjustment Brush ،Graduated filter یا Radial Tool اشاره کرد. در خصوص فتوشاپ پیشنهاد می‌شود از ماسک لایه‌ها استفاده شود تا تنظیمات و تغییرات محدود به بخش دلخواهی از عکس باشد.